۱۰ ترفند ساده برای طراحی سایت

امروزه هر کسی می تواند یک طراح سایت باشد. بیشتر افراد خلاق سعی می کنند طراحی سایت را خودشان انجام دهند.  اما سوال اینجاست که به هنگام طراحی سایت باید چه انتخاب  آگاهانه ای داشته باشیم؟  عناصر مهم در طراحی سایت چیست و چگونه می توان به طور موثر از آن استفاده کرد؟ چگونه می توان سایتی شفاف طراحی کرد که کاربر به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند؟  در این مقاله قصد داریم برخی از قوانین اصلی را معرفی کنیم که می تواند به شما کمک کند مشکلات طراحی سایت را بر طرف کنید.

طراحی سایت موضوعی کاملا پیچیده است بنابراین درک برخی از  اصول آن بسیار مهم است. داشتن یک کسب وکار آنلاین خوب به شما اجازه می دهد شغل خود را ترفیع دهید و به جایی که دوست دارید برسید.  این موضوع همچنین فرصتی عالی برای استخدام کارمندان آینده شرکت، گرفتن بازخورد از مشتری یا ایجاد یک جامعه آنلاین است.  برای اینکه به این هدف دست پیدا کنید باید زمانی را برای یادگیری اصول طراحی سایت و چالش های آن کنار بگذارید.  هیچ تجربه ای لذت بخش تر از نمایش توانایی های خودتان به دنیا نیست.

شروع کار:

kansas_city_web_design

ابتدا باید بدانید که عناصر مهم و ضروری برای طراحی سایت چیست؟ عناصری همچون یک فضای دو بعدی، یک  منوی ناوبری ساده، بخش ” درباره ما” و  ” تماس با ما” ، Call to action، نوار جستجو، فوتر با اطلاعات مفید، دکمه ها، روابط کاربری و تصاویر یک طرح وبسایت معمولی را ایجاد می کند. شما احتمالا باید هر کدام از این عناصر را در سایت خود اضافه کنید تا بتوانید تمامی کاربران را به سایت خود دعوت نمایید. از خودتان بپرسید بازدید کنندگان  چه انتظاری از سایت شما دارند؟ مهم نیست موضوع سایت شما چه چیزی است ، همه کاربران به دنبال  تصاویر چشمگیر، عملکردی بودن سایت و call to action واضح و شفاف هستند.  این بدین معنی است که هر طراح سایتی دیر یا زود با این حقایق روبرو خواهد شد.  فکر می کنید طراحی اسکلت سایت بر روی  کاغذ می تواند مفید باشد؟ چند ترفند برای طراحان سایت وجود دارد که واقعا بی انتها هستند و در هر زمانی می توانند به طراح کمک کنند.

ترفند ۱: از طرح بندی شبکه‌ای ( گرید) استفاده کنید

 

قرار دادن عناصر سایت به صورت تصادفی می تواند منجر به ایجاد یک طراحی ضعیف و پر هرج و مرج شود . همین امر باعث می شود کاربران تمرکز و توجه کافی بر روی سایت شما نداشته باشند. خوشبختانه، شما همیشه می توانید از گرید یا شبکه در طراحی خود استفاده  کنید. یک گرید مجموعه ای از خطوط عمودی و افقی متقاطع است که به شما اجازه می دهد عناصر سایت را به خوبی مرتب کنید. استفاده از گرید به کاربر نیز اجازه می دهد درک بهتری از ساختار سایت داشته باشد و به راحتی در سایت گشت و گذار کند. یک گرید به شما اجازه می دهد محتوای سایت خود را در بخش ها، ستون ها و جعبه ها مرتب کنید. در نتیجه طراحی جذاب و پایداری خواهید داشت.

ترفند۲ : در مورد طرح الگوی F مطالبی را یاد بگیرید

 

طرح الگوی F تجربه های طبیعی کاربران از سایت را  تقویت کرده و بررسی می کند. این الگو بر روی دسته ای از قوانین مبتنی بر ردیابی و پیگیری چشمی در صفحه نمایش کامپیوتر تمرکز دارد. شما می توانید به جای استفاده از جریان بصری سنتی از این روش استفاده کنید. بازدید کنندگان از گوشه بالا در سمت چپ سایت بررسی و کاوش خود را شروع می کنند و سپس سعی می کنند بخش بالایی سایت را مورد بررسی قرار دهند.  بعد از آن،  به سمت پایین سایت می آیند و محتوای سایدبارهای  چپ و راست را مطالعه می کنند. بر اساس این الگو،  می توان نتیجه گرفت که ناوبری برای یک سایت ضروری است. تصاویر نقش بسیار مهمی در جلب توجه بازدید کننده دارند . متون موجود در سایت نیز به سرعت اسکن می شوند و کامل مورد مطالعه قرار نمی گیرند. به یاد داشته باشید که این نوع طرح  برای کاربر بسیار راحت است و خواندن آن برای بیشتر کاربران وب حس طبیعی بودن را منتقل می کند.

ترفند ۳:  بر روی عناصر ضروری تمرکز کنید

 

یک لوگوی ساده و با طراحی خوب، یک شعار روشن  و تصاویر با کیفیت برای داشتن یک طراحی خوب ضروری است. علاوه بر این موارد، قرار دادن یک توضیح کوتاه از کسب و کار مورد نظر و ایجاد محتوای مفید می تواند آن را کاربر پسند سازد. یک ترکیب متعادل بین این عناصر و فضای سفید موجود در سایت، به شما کمک می کند توجه بازدید کننده را به خود جلب کنید. فراموش نکنید که فوتر نیز بخش مهمی از سایت است. بیشتر افرادی که در وب گشت و گذار می کنند ، برای یافتن اطلاعات مورد نیاز و لذت بردن از موارد موجود در سایت به سمت پایین می آیند. پس سعی کنید فوتر را نیز مد نظر داشته باشید.

 

ترفند۴: ناوبری را ساده تر کنید

 

از خودتان بپرسید آیا کاربر می تواند به راحتی در سایت گشت و گذار کند؟ آیا نوار ناوبری سایت به اندازه کافی ساده است؟  قانون سه کلیک به شما کمک می کند طراحی ساده  و صفحات منطقی داشته باشید. قانون سه کلیک در طراحی سایت بدین معنی است که تمامی اطلاعات مورد نیاز کاربران تنها از طریق سه کلیک در اختیار آنها قرار می گیرد. پنهان کردن اطلاعات نمی تواند کمکی به شما بکند و باعث می شود مشتری از سایت خسته شده و آن را ترک کند. در این مورد حتی کمترین مقدار نیز زیاد است بنابراین باید تمامی توجه خود را بر روی ساختار ناوبری قرار دهید که تجربه کاربری را بهبود ببخشد.

 

ترفند ۵ : از تصاویر با کیفیت استفاده کنید

 

استفاده مناسب از تصاویر ضروری است زیرا بخشی از ساختار بصری سایت محسوب می شود. انتخاب یک تصویر مناسب به شما اجازه می دهد با مخاطبان هدف ارتباط برقرار کنید. تنها نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که از تصاویر با کیفیت بهینه شده استفاده کنید. این تصاویر را باید از متخصصان حرفه ای دریافت کنید. همچنین به یاد داشته باشید که امروزه هیچ کس  دوست ندارد زمان با ارزشش را برای بارگذاری تصاویر به هدر دهد. پس این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید.

 

همچنین بخوانید: روش بهینه سازی تصاویر

 

ترفند۶: تایپ فیس( خانواده فونت) مناسب انتخاب کنید

 

تایپ فیس Sans Serif بر روی بیشتر صفحات نمایش کامپیوترها بهتر و آسانتر خوانده می شود. شما نیز باید از فونتی استفاده کنید که همین  ویژگی را داشته باشد. به کنتراست بین اندازه فونت ها توجه کنید. سر تیترها را به صورت واضح و روشن انتخاب کنید تا توجه کاربر را به خود جلب کند. مهمتر از همه، متن را  به خوبی تراز بندی کنید. برنامه هایی همچون Typecast می تواند در توسعه یک طرح تایپوگرافی حرفه ای به شما کمک کند.

 

ترفند۷ :  طرح رنگی خود را محدود کنید

 

پایبند بودن به یک پالت رنگی محدود می تواند طراحی شما را واضح و قابل خواندن کند.اگر می خواهید متن مورد نظر برای مشتریان قابل خواندن باشد باید آن را بر روی یک بک گراند کنتراست قرار دهید. به یاد داشته باشید که رنگ های مکمل به خوبی یکدیگر را تکمیل می کنند. وجود فضای سفید زیاد به سایت شما ظاهر مدرن و واضحی می دهد.

 

ترفند۸ : از فضای سفید استفاده کنید

 

نباید نقش فضای سفید در طراحی سایت را نادیده بگیرید. ایجاد فضای سفید بین بخش ها، پاراگراف ها و جعبه ها  به سایت شما ظاهر زیبایی می دهد و تجربه کاربری را نیز بهبود می بخشد.  کنترل فضای سفید در طراحی به کاربر اجازه می دهد بر روی محتوا  تمرکز کند.

ترفند۹ : دکمه ها را خوب طراحی کنید

دکمه ها کاربر را تشویق می کند یک فعالیت خاص در سایت شما انجام دهد. اضافه کردن دکمه های جذاب و با طراحی خوب  می تواند تعداد ثبت نام و درخواست کاربران را افزایش دهد. سعی کنید دکمه های موجود در سایت را تعاملی و جذاب طراحی کنید. اجازه دهید رنگ این دکمه ها بعد از کلیک کردن تغییر کند. بیشتر دکمه های call to action محبوب کوچک هستند.

 

ترفند ۱۰ : مراقب سایدبارها باشید

 

سایدبار یکی از عناصر محبوب در طراحی سایت بود . در گذشته وبلاگ نویسان از این موضوع به خوبی استفاده می کردند. امروزه، بیشتر شرکت ها دوست دارند سایدبار را از سایت خود حذف کنند تا کاربر تمرکز بیشتری بر روی محتوا و call to action گرافیکی داشته باشد. برخی از سازمان ها ادعا می کنند که حذف یک سایدبار می تواند تعداد کلیک ها را تا ۳۵ درصد افزایش دهد.

خلاصه:

طراحی یک سایت با استفاده از وردپرس به نظر ساده می رسد. هنوز هم باید بدانید که چه چیزی تجربه کاربری را بهبود می بخشد. عناصر بصری با کیفیت، ساده  و  قابل خواندن  باید با تایپوگرافی خوب ترکیب شود .  استفاده از ترفندهایی که در این مقاله ذکر شد می تواند  تجربه کاربری خوبی به همراه داشته باشد. همین امر موجب می شود در طولانی مدت، تعداد مشتریان  نیز افزایش پیدا کند.

منبع:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *